Šiemet minime 80-ąsias holokausto pradžios Lietuvoje metines. Šiems skaudiems istoriniams įvykiams atminti Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoja nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941–2021“.
Mūsų klasė, pagerbdami holokausto aukas, rugsėjo 17 dieną dalyvavo žygyje, kuris prasidėjo miesto parke ir baigėsi masinėje žydų žudynių vietoje Daukšių kaime. Ten vyko holokausto aukų pagerbimo ceremonija. Atminimo eisenoje į Daukšių kaime esančią masinę žydų žūties vietą dalyvavo įgaliotasis Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossi Levy, Kėdainių rajono savivaldybės atstovai bei Kėdainių miesto švietimo įstaigų mokiniai.
Kai mūsų klasei pasiūlė dalyvauti žygyje, apsidžiaugėme. Pamanėme, kad žygis bus lengvas pasivaikščiojimas bei būdas praleisti pamokas. Klydome. Miesto parke pamatėme minią žmonių su vėliavomis bei plakatais, skelbiančiais žygio tikslą – paminėti žydų holokausto aštuoniasdešimtmetį. Diena buvo šalta. Paraudusiais nuo šalčio žandais patraukėme Daukšių kaimo link. Kuo toliau ėjome, tuo labiau slėgė mintis, kad prieš aštuoniasdešimt metų žydai tuo pačiu keliu ėjo į savo pražūtį. Tik galėjome numanyti, kaip jiems buvo sunku eiti patiems bei kartu vestis savo mažylius. Emocijos bei šaltis buvo ne vieninteliai sunkumai: nemažą kelio atkarpą žygiavome per purvą ir molį. Pasiekę kelionės tikslą išklausėme dalyvių kalbų, kurios buvo jautrios bei informatyvios.
Žygis nebuvo lengvas, tačiau gavome galimybę bent iš dalies pajusti tai, ką žydai jautė prieš aštuoniasdešimt metų. Be galo skaudūs įvykiai, sugriovę tūkstančių žmonių gyvenimus, palietė ir mus.
Regita Kaunelytė, 1d klasė