Erasmus+ projektas „CLICHE”

(Capitalizing on Local Intangible Cultural Heritage around Europe Nr. 2018 EL01-KA201-047861)

Mokytojų susitikimas Taline spalio 10-14 dienomis

Tarptautiniame projekte dalyvauja komandos iš Lietuvos, Kipro, Slovėnijos, Bulgarijos, Estijos ir Graikijos.

 Pirmąją susitikimo dieną vyko pristatymai apie kultūrinį šalių paveldą: amatus, tradicinius šokius, tautinius drabužius. Kėdainių šviesiosios gimnazijos mokytojos Rasa Jėckienė, Raminta Borodičienė, Daiva Naujokienė ir Birutė Petraitienė pristatė 2e klasės mokinės Mildos Rimkutės vaizdo įrašą apie audimą.

Audimas yra vienas seniausių amatų Lietuvoje. Dar gyva karta, mokanti austi kilimus, rankšluosčius, antklodes, paklodes. Vaizdo įraše Milda sako, kad ausdama pamiršta visas problemas, atsiriboja nuo aplinkinio pasaulio. Audimo įgūdžius mokinė perėmė iš savo mamos ir močiučių.

Antrasis pristatymas buvo šokis „Saulala motula” – tai Kėdainių šviesiosios gimnazijos šokių grupės, kuriam vadovauja mokytoja Daiva Naujokienė, darbas. Vaizdo įraše rodomas lietuvių paprotys pavasarį žadinti saulę. Merginos žadina saulę šokdamos tradicinį šokį, pasipuošusios Aukštaitijos etnografinio regiono tautiniais kostiumais.

Estijoje aplankėme kraštotyros muziejų  Varnja Elava Ajaloo muziejų, kuriame, susipažinome su sentikių gyvenimu ir buitimi, dar daugiau šios religinės bendruomenės papročių atsiskleidė Samovarų“ muziejuje.

Įdomus buvo ir edukacinis užsiėmimas „Svogūnų kelias“; jo metu skanavome tradicinio regione kepamo svogūnų pyrago ir vaišinomės žolelių arbata.

Įdomu, kad mūsų Rumšiškes primenantis etnografinis muziejus yra įkurtas pačiame Taline. Kitą dieną grožėjomės po atviru dangumi eksponuojamais tradiciniais estų pastatais: gaisrine, kaimo parduotuve, užeiga, koplyčia, mokykla ir kaimo sodybomis.

Projekto dalyviai suplanavo kito susitikimo tikslus ir programą. Gruodžio mėnesį sutarta susitikti Graikijoje, džiugu, kad šiame susitikime dalyvaus ir mokiniai. Bendraudami neformalioje aplinkoje dar kartą pasidžiaugėme nuostabia estų virtuve; skanavome raugintų kopūstų sriubą su perlinėmis kruopomis, kiaulienos troškinį su bulvių koše ir prie visko derantį grietinės padažą.

Dėkojame Talino Tõnismäe Reaalkooli huvijuht mokyklai bei mokytojai Marijai Jefimovai už svetingą priėmimą ir Estijos kultūrinio paveldo pristatymą.

Su šiuo projektu galima plačiau susipažinti internetiniame puslapyje: https://erasmuscliche.com/

Skip to content