Knygnešio dieną kviečiame prisiminti Mikalojų Daukšą

Knygnešio diena gimnazijoje pernai buvo skirta Martynui Mažvydui, atvėrusiam kelią į raštiją lietuvių kalba. Pirmasis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje tai padarė mūsų kraštietis Mikalojus Daukša, 1595 m. išleidęs savąjį Katekizmą, o 1599 m. – Postilę su garsiąja prakalba, poetiškai išaukštinančia gimtosios kalbos svarbą. Taigi kėdainiškis Mikalojus Daukša yra pirmasis mūsų knygnešys, kurio išradingi, meninės prozos požymių turintys vertimai atlikti Kėdainių apylinkių tarme. Šįmet švenčiame jubiliejinius jo metus, 495 metų sukaktį.

Apie bajoriškos kilmės dvasininką ir rašto žmogų žinoma nedaug, neaišku net, kur jis gavo tokį gerą išsilavinimą, įgalinusį  mąstyti ir dirbti kaip humanistą intelektualą. Tačiau išlikę faktai iškalbingi: vienos pirmųjų mokyklų Lietuvoje steigėjas Krakėse, vienos pažangiausių asmeninės bibliotekos savininkas, daugybės lietuviškų naujadarų autorius.

Biblioteka šia proga parengė skaidres, plačiau supažindinančias su M. Daukšos veikla, jas rasite skyrelyje „Virtualios parodos“:

Mikalojus Daukša

Kaip visada, kviečiame ir Jus būti knygnešiais ir padovanoti naujų knygų gimnazijos bibliotekai. Jų laukiame iki balandžio 8 d. Akcijos „Tapk knygnešiu“ rezultatai bus pristatyti šventinio renginio metu.

Skip to content