Naujas kraštotyros leidinys

Gimnazijos bibliotekos fondus papildė šįmet išleista knyga „Josvainių krašto vardynas“, kurioje publikuojama vertinga medžiaga apie mūsų krašto vietovardžius ir asmenvardžius. „Josvainių krašto vardynas“ aprėpia duomenis beveik iš viso rajono, todėl gali būti įdomus ir aktualus ne vien Josvainių krašto žmonėms.

Knygą parengęs Rytas Tamašauskas pratarmėje akcentuoja, kad su plačiais komentarais pateikta medžiaga padeda suprasti ir čia gyvenančių žmonių kultūrinę, gamtinę, socialinę aplinką, kuri „įvairiomis kalbinėmis formomis buvo užkonservuota kelių kartų atmintyje ir gyva kasdieniame gyvenime“. Leidinyje skelbiami duomenys iš Lietuvos žemės vardyno anketų (1935-1936 m.) bei vėlesnių kraštotyros rinkinių; ypač vertingi duomenys iš Josvainių bažnyčios archyvų (nuo 1601 m.). Kruopštus knygos parengėjo darbas leidžia atverti plačią istorinę perspektyvą, sužinoti apie pavardžių formavimąsi, rekonstruoti kai kuriuos senosios mitologijos reliktus. 

Atidžiai skaitančiam atsivers daugybė įdomybių apie kryžiuočių laikus menančius kelius, senuosius Kėdainių krašto verslus, kunigaikščių valdas, dvarus ir pilis… Stebina prieš mus gyvenusių kartų išmonė ir būtinumas įvardyti kiekvieną savo aplinkos kampelį, šitaip prisijaukinant ir įprasminant erdvę. Skaitytojas lyg paakinamas ir pats aiškintis, ką slepia jo gyvenamosios vietovės toponimai, juos fiksuoti.

Leidinį inicijavo Josvainių bendruomenės centras, tai projekto „Atkelkim vartelius“ dalis.  Knygos sutiktuvės įvyko rugsėjo mėn. Josvainių kultūros centre, lapkričio mėn. Daugiakultūriame centre „Josvainių krašto vardynas“ bus pristatyta kėdainiškiams.

Skip to content