Tyrėjų naktis 2022

Visi 1-ų klasių gimnazistai „Tyrėjų nakties“ penktadienį praleido Kaune. Mokiniai dalyvavo Kauno tvirtovės VII ir IX fortų edukaciniuose užsiėmimuose.  VII forte edukacinio užsiėmimo „Įvadas į chemijos mokslo pasaulį“ metu gimnazistai gamino „dirbtinį auksą“, stebėjo įvairių medžiagų chemines reakcijas, pasigamino tankio kokteilį. Mokiniai, pasirinkę fizikos edukacinį užsiėmimą „Van de Graafo ir Omo draugystė“, jungė elektros grandines, tyrinėjo elektrolitų tirpalus. Gimnazistai, besidomintys matematika, užsiėmimo „IQ iššūkis. Matematinės dėlionės“ metu įsitikino, kad matematika – ne vien skaičiavimai ir formulės: mokiniai domėjosi 2D ir 3D dėlionėmis, sužinojo, kas yra tangrama, Kolumbo kiaušinis, Soma kubas.  Kauno IX forte laukė dar trys edukacinės veiklos: „(Ne)vaikiškos geto istorijos“, „Tarpukario šifras. Kalėjimo paslaptys“ ir „Pabėgimas iš IX forto“. Pasiskirstę į grupes, gimnazistai atliko įvairias užduotis: vieni, skaitydami dienoraščių ištraukas, atlikdami praktines užduotis, sužinojo apie Kauno geto žydų gyvenimą, kiti šifravo tekstus, o treti pagal nuorodas turėjo surasti daiktus.  „Tyrėjų nakties“ veiklos buvo turiningos, neįprastos situacijos lavino mąstymą, žadino kūrybiškumą.

2-ų ir 3-ių klasių mokiniams buvo organizuotos veiklos gimnazijoje. Iš KTU atvykęs cheminės technologijos fakulteto aplinkosaugos katedros prof. Linas Kliučininkas skaitė paskaitą apie medžiagų srautus ir žiedinę ekonomiką. Po to neorganinės chemijos katedros doktorantas Simonas pademonstravo įdomiuosius chemijos bandymus. Tada mokiniai pasiskirstė į klases, kur jų laukė pagal kultūros paso programą atvykusios edukatorės. Jos įtraukė mokinius į įdomią veiklą.

2a klasė mokėsi gaminti kvepalus. Mokiniai sužinojo, kad kvapų derinimas yra labai svarbus, ir išgirdo įdomų kvapų palyginimą su natomis, kai vienos skamba garsiau, kitos tyliau. Taip pat sužinojo, kad pagamintus kvepalus reikia 2–3 savaites palaikyti, kad kvapai susiderintų ir atsiskleistų. Mokiniams labai patiko ši veikla, jie daug sužinojo ir gerai praleido laiką.

2b klasė gamino kietąjį šampūną. Mokiniai gavo daug skirtingų kvapų, aliejų bei dažų, kuriuos naudodami, kūrė sau šampūną. Išsiaiškino, kokios medžiagos geriausiai tinka tam tikro tipo odai ir plaukams. Visi nekantrauja šampūną išmėginti.

2c klasė dekoravo pirkinių maišelius, naudodami batikos techniką. Atidžiai klausė edukatorės patarimų, o paskui nekantriai laukė, koks rezultatas atsiskleis, ištiesinus maišelį. Jie buvo tokie patenkinti, kad net sukūrė madų šou demonstruojantį vaizdo įrašą.

2d klasė mokėsi gaminti kietą muilą. Tam naudojo glicerolį ir ožkos pieno pagrindu pagamintus muilo gabaliukus, kuriems suteikė formą, spalvą, įmaišė kvapų. Mokiniai mielai įsitraukė į veiklą ir džiaugėsi savo darbo rezultatais.

2e klasė piešė ant puodelių, naudodami specialius dažus. Įdomu buvo įsitraukti į kūrybinį procesą, klausytis edukatorės aiškinimo. Pasirodo, namuose puodelius reikia išdeginti, kad sukurti originalūs darbai liktų patvarūs. „Tyrėjų naktis” – labai gerai praleistas laikas su klase ir patirta chemijos ir dailės dalykų integracija.

3a klasė dalyvavo praktiniame darbe „Chemija plius menas lygu milijonų verti šedevrai“. Mokiniai susipažino su įvairiais kvapais ir jų svarba mene, sužinojo, kaip chemija ir menas yra susiję tarpusavyje, neįprasta technika kūrė piešinius.

3b klasė pirmiausia atliko praktinį darbą „Spalvoti tirpalai”. Jo metu ruošė skirtingų tirpalų koncentracijų tirpalus, nustatė jų tankį ir supylė taip, kad spalvoti tirpalai susisluoksniavo. Vėliau dalyvavo kitoje praktinėje veikloje „Botaninės parfumerijos pamokoje”. Susipažino su eterinių aliejų panaudojimu ir nauda organizmui. Bandė atskirti skirtingus kvapus bei kurti savo kvapų paletę. Veiklos buvo įdomios ir įtraukiančios bei suteikiančios pozityvių emocijų.

3c klasė dalyvavo įdomioje „Biocos“ eterinių aliejų gaminimo programoje. Sužinojo ne tik apie populiarius eterinius aliejus, jų teikiamą naudą, bet ir patys juos gamino. Parsinešę į namus ruošiasi tyrinėti aliejų poveikį savo sveikatai. Atliko ir praktinį darbą „Spalvoti tirpalai“, kurio metu skirtingų koncentracijų tirpalus pilstė į mėgintuvėlius taip, kad jie nesusimaišytų ir atrodytų kaip graži spalvota želė.

3e klasė gamino mozaikinius žibintus. Ant stiklinių puodelių mokiniai klijavo blizgančias daleles ir stiklinėse įžiebė žvakeles. Kiekvienas pasigamino individualų ir išskirtinį žibintą.

„Tyrėjų naktis 2022“ praėjo turiningai ir įdomiai. Mokiniai sužinojo daug naujo, dalyvavo gamybos procesuose, pabendravo, susipažino su naujais žmonėmis. Renginio metu buvo ugdomos STEAM kompetencijos, kai gamtos mokslai, dailė, technologijos susiliejo į vieną visumą, persipynė ir papildė viena kitą. Mokiniai patyrė gerų emocijų, džiaugėsi ir dėkojo organizatoriams.

Parengė Irma Krivickienė, gamtos mokslų mokytojų metodinės grupės pirmininkė

Skip to content