2022 metai

Lapkričio 16 – Tolerancijos diena
2022 m. Tolerancijos dienos akcija „Tolerancijos namas“
 

„Neretai priimama, kad daugelis vertybių, pavyzdžiui, laisvė, nepriklausomybė, demokratija ir kt., tarsi savaime egzistuoja, yra amžinos ir nekintamos. Ypač pastaruoju metu įsitikinome, kad tai labai trapios sąvokos, kurias puoselėti ir už kurias kovoti reikia kasdien. Prie šios kategorijos priskirčiau ir toleranciją“, – Tolerancijos dienos proga sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.


1995 m. lapkričio 16 d. UNESCO paskelbė Tolerancijos diena, kuri minima daugelyje demokratinių šalių. Šių metų Tolerancijos dienos simboliu pasirinktas namas įprasmina idėją, jog žmonės gyvena visuomenėje kaip daugiabutyje, kur kaimynai skirtingi, bet tai netrukdo žmonėms bendrauti, gyventi kaimynystėje, tačiau kartais žmonių skirtingumas sukelia kitiems pyktį. Todėl visuomenėje būtina ugdyti toleranciją.
Tolerancijos dienos minėjimas gimnazijoje
 
Kėdainiai – daugiakultūris miestas, nuo seno garsėjęs tolerantiška dvasia. O kokie esame šiandien? Kokių iššūkių, kalbant apie toleranciją, kyla šiandieniniame globaliame pasaulyje? Gimnazijos Tolerancijos centro iniciatyva visų klasių mokiniai per pamokas, skirtas Tolerancijos dienai, žiūrėjo vokiečių kino kūrėjo Depe Danquart trumpametražį filmą Schwarzfahrer, 1994 m. apdovanotą „Oskaru“, diskutavo apie netolerancijos apraiškas ir pavojingą vadovavimąsi išankstinėmis stereotipinėmis nuostatomis. Dar viena Tolerancijos dienai skirta veikla – interviu su profesore I. Veisaite aptarimas.  Gimnazistai, remdamiesi interviu, diskutavo, kodėl žodis „tolerancija“ yra sudėtinga sąvoka, svarstė, kaip nepasiduoti neapykantai istorinių katastrofų akivaizdoje, kuo neapykanta pavojinga žmogui, aptarė, kaip tolerancijos tema plėtojama programinės literatūros kūriniuose.
Pilietinė akcija „Atminties kelias“
Buvo vasara… Bet jau kvepėjo rudeniu… 1941- ųjų rudeniu… Į žemę krito obuoliai. Ražienos buvo aštrios, dygios… Kvepėjo rudeniu ir… mirtimi. 2076 Kėdainių bendruomenės žydai rudens nesulaukė… bet jų vardai liko įrašyti mūsų istorijoje. Jų auka mums primena taikos, tolerancijos – paties gyvenimo vertę.
Rugsėjo 23 d. –  Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Šiais metais minėjome 81-uosius metus nuo Holokausto pradžios Lietuvoje. Gimnazijos Tolerancijos centro iniciatyva 2 klasių mokiniai dalyvavo pilietinėje akcijoje „Atminties kelias“. 2c, 2d, 2e mokiniai su mokytojomis A. Jakštiene, Z. Rosteikiene, V. Savickiene pėsčiomis nuėjo kelią, kuriuo į mirtį buvo varomi nekalti žmonės. Daukšių kaime prie masinės kapavietės gimnazistai skaitė žydų poetų eiles, atliko tiriamąsias užduotis: grupėse diskutavo apie žydų indėlį Lietuvos gyvenime, aiškinosi svarbių žydams simbolių prasmes. Kiti antrų klasių mokiniai su mokytojomis A. Šliažaite, D. Pabarčiene, A. Praškevičiene senamiestyje ieškojo žydų kultūrą menančių objektų, analizavo nuotraukas, kalbėjo apie daugiakultūrio miesto gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo pradžios.

„Kai žmonės nėra abejingi vieni kitiems, jie kalba, o tai jau gerai“, –
teigė filosofas, eseistas, pedagogas, politikas ir visuomenės veikėjas Leonidas Donskis.

Skip to content